Go Back

Regina Highland Games
Sunday, May 19, 2002
Tartan Curling Club Grounds

2002 SOLO RESULTS      
Event
1
2
3
1. Chanter
Eilidh MacDonald
Alex Logan
Sean DesRoches-Fenton
2. Novice Pipes
Scott Fidler
Scott Walker
Galen Richardson
3. Grade 4A - 2/4 March
Clarke Stockton
Megan Nykiforuk
Gordon Conn
Grade 4B - 2/4 March
Dayne Anderson
Donny Wolcott
Ryan Hobbs
4. Grade 4A - Slow Air
Gordon Conn
Diane Quan
Sienna Johnson
Grade 4B - Slow Air
Dayne Anderson
Jamie Cairns
Donny Wolcott
5. Grade 3A - 2/4 March
Chris Rae
Carla Latoski
Ian Conn
Grade 3B - 2/4 March
Peter Van de Reep
Dayne Anderson
Gary Thurston
6. Grade 3A - Strathspey/Reel
Ian Conn
Devon Knuttila
Steph Matheson
Grade 3B - Strathspey/Reel
Emma MacPherson
Gary Thurston
Tessa Honch
7. Grade 2 - MSR
Aaron Malcomb
Kieran Nimetz
Caroline Hart
8. Grade 2 - Jig/Hornpipe
Kieran Nimetz
Caroline Hart
Alex Hoplock
9. Grade 1 - MSR
Scott Pollon
Gord Perry
Rick Helm
10. Grade 1 - Jig/Hornpipe
Graham Schmidt
Daniel Lidgren
Richard Wilson
11. Novice Piobaireachd
Ian Conn
Steph Matheson
Gordon Conn
12. Junior Piobaireachd
Clarke Stockton
Duncan Barnhardt
Andy Fisher
13. Senior Piobaireachd
Richard Wilson
Ross Barker
Jonathan Graham
14. Drum Pad
Kayla Horvath
Brittany Luddington
Matt Wilson
15. Novice Drums
Morgan Brady
Cameron Fidler
Graham Fidler
16. Grade 4 - 2/4 March
Amanda Coates
Kohl Tenold
David Kury
17. Grade 3 - 2/4 March
Christopher Graham
Bryce Shirley
Geoffrey Gunn
18. Grade 3 - 6/8 March
Christopher Graham
Mike Marshall
Geoffrey Gunn
19. Grade 2 - MSR
.
.
.
20. Grade 2 - Jig/Hornpipe
.
.
.
21. Grade 1 - Drum Solo
David Bowman
Tim Borton
.
22. Grade 1 - MSR
David Bowman
Tim Borton
.
23. Amateur Tenor
Kayla Horvath
Jim Soltess
Madison Neil
24. Open Tenor
Andrew Forbes
Geordie Stankey
Patrick Bartman
25. Amateur Bass
Patrick Bartman
Kristi Picklyk
.
26. Open Bass
Ken Morton
Dionne Wagner
Colin Fraser


CIRCLE #1
P. Aumonier (P1), S. Smith (P2), T. Boan (D), B. Worrall (E)

             
27. Grade IV - March Selection
P1
P2
D
E
Total
Place
Ogden Legion Pipe Band 'A'
1
1
2
2
6
1
Lord Selkirk Boy Scouts Pipe Band
3
3
1
1
8
2
Fraser Pipe Band
2
2
4
3
11
3
White Hackle Pipe Band
7
4
5
5
21
4
(ens)
96th Highlanders
4
5
6
6
21
5
Kinsmen Pipe Band
5
6
8
4
23
6
PPCLI Army Cadet Pipe Band
8
8
3
7
26
7
Ogden Legion Pipe Band 'B'
6
7
7
8
28
8
 
30. Grade III - Medley
P1
P2
D
E
Total
Place
St. Andrew's Society of Winnipeg
2
2
1
1
6
1
Victoria Park Pipe Band
1
1
4
4
10
2
Saskatoon Police Pipes & Drums
4
4
2
2
12
3 (ens)
Winnipeg Celtic Pipe Band
3
3
3
3
12
4
Glenaura Pipes & Drums
5
5
5
5
20
5
 
31. Grade II - M/S/R
P1
P2
D
E
Total
Place
City of Regina Pipe Band
1
1
1
1
4
1

 

CIRCLE #2
C. Clansey (P1), J. MacHattie (P2), P. Hendrickson (D), A. Gray (E)

             
28. Grade IV - Medley
P1
P2
D
E
Total
Place
Ogden Legion Pipe Band 'A'
1
1
4
1
7
1
Lord Selkirk Boy Scouts Pipe Band
3
3
2
2
10
2 (ens)
Fraser Pipe Band
2
2
3
3
10
3
White Hackle Pipe Band
5
4
5
4
18
4
96th Highlanders
4
5
6
5
20
5
PPCLI Army Cadet Pipe Band
7
7
1
6
21
6
Kinsmen Pipe Band
6
6
7
7
26
7
Ogden Legion Pipe Band 'B'
 
29. Grade III - M/S/R
P1
P2
D
E
Total
Place
St. Andrew's Society of Winnipeg
1
2
1
1
5
1
Winnipeg Celtic Pipe Band
2
1
4
2
9
2
Saskatoon Police Pipes & Drums
3
4
2
3
12
3
Victoria Park Pipe Band
4
3
3
4
14
4
Glenaura Pipes & Drums
5
5
5
5
20
5
 
31. Grade II - Medley
P1
P2
D
E
Total
Place
City of Regina Pipe Band
1
1
1
1
4
1
Saskatoon Police Pipes & Drums
2
2
2
2
8
2