Go Back

Moose Jaw Highland Games
Saturday, May 18, 2002
Crescent Park

2002 SOLO RESULTS      
Event
1
2
3
1. Chanter
Sean DesRoches-Fenton
P.J. Stepaniuk
Brenda Curran
2. Novice Pipes
Scott Fidler
Scott Walker
Jaden Whittle
3. Grade 4A - 2/4 March
Tyler Lydiatt
Derek Stevenson
Gordon Conn
Grade 4B - 2/4 March
Donny Wolcott
Liam Speirs
Megan Nykiforuk
4. Grade 4A - Slow Air
Dayne Anderson
David Spencer
Clarke Stockton
Grade 4B - Slow Air
Jamie Cairns
Donny Wolcott
Liam Speirs
5. Grade 3A - 2/4 March
Peter Van de Reep
Emma MacPherson
Ian Conn
Grade 3B - 2/4 March
Chris Rae
Darrell Calonge
Glenn Eberth
6. Grade 3A - Strathspey/Reel
Peter Van de Reep
Matthew Prior
Justin Luddington
Grade 3B - Strathspey/Reel
Chris Rae
Glenn Eberth
Darrell Calonge
7. Grade 2 - MSR
Kyle MacPherson
Caroline Hart
Kieran Nimetz
8. Grade 2 - Jig/Hornpipe
Kyle MacPherson
Andy Fisher
Alex Hoplock
9. Grade 1 - MSR
Daniel Lidgren
Nathan Mitchell
Catherine Hart
10. Grade 1 - Jig/Hornpipe
Nathan Mitchell
Lori Bandur
Graham Schmidt
11. Novice Piobaireachd
Ian Conn
Steph Matheson
Devon Knuttila
12. Junior Piobaireachd
Peter Van de Reep
Darrell Calonge
Kyle MacPherson
13. Senior Piobaireachd
Ross Barker
Aaron Malcomb
Jonathan Graham
14. Drum Pad
Kayla Horvath
Brittany Luddington
Anne Jeffrey
15. Novice Drums
Danielle Green
Graham Fidler
Cameron Fidler
16. Grade 4 - 2/4 March
Ian Mitchell
Kohl Tenold
Ian Walker
17. Grade 3 - 2/4 March
Christopher Graham
Bryce Shirley
Colin Van de Reep
18. Grade 3 - 6/8 March
Christopher Graham
Colin Van de Reep
Geoffrey Gunn
19. Grade 2 - MSR
.
.
.
20. Grade 2 - Jig/Hornpipe
.
.
.
21. Grade 1 - Drum Solo
David Bowman
Tim Borton
.
22. Grade 1 - MSR
David Bowman
Tim Borton
.
23. Amateur Tenor
Kayla Horvath
Ian Lawrence
Jim Soltess
24. Open Tenor
Geordie Stankey
Patrick Bartman
Jenine Urquhart
25. Amateur Bass
Patrick Bartman
Kristi Picklyk
.
26. Open Bass
Ken Morton

 

 
Grade IV - March Selection
1. Lord Selkirk Boy Scouts Pipe Band
2. Ogden Legion Pipe Band 'A'
3. Fraser Pipe Band
 
Grade IV - Medley
1. Ogden Legion Pipe Band 'A'
2. Fraser Pipe Band
3. Lord Selkirk Boy Scouts Pipe Band
 
Grade III - M/S/R
1. St. Andrew's Society of Winnipeg
2. Victoria Park Pipe Band
3. Saskatoon Police Pipe Band
 
Grade III - Medley
1. St. Andrew's Society of Winnipeg
2. Victoria Park Pipe Band
3. Winnipeg Celtic Pipe Band
 
Grade II - M/S/R
1. City of Regina Pipe Band
 
Grade II - Medley
1. City of Regina Pipe Band